×
Vyhľadávanie

Čo ak mám pocit, že Boh je príliš vzdialený?

Myslím si, že je úplne normálne prechádzať v živote rôznymi obdobiami. Dáva to zmysel. Človek si prejde obdobím bábätka, batoľaťa, tínedžera, cez stredný vek, až k seniorovi. Život jednoducho napreduje takýmto spôsobom. Aj v Božom stvorenstve môžeme pozorovať rôzne obdobia. Jar je plná nových listov a výhonkov, v lete dozrieva sladké ovocie, na jeseň sa zafarbia listy a stromy vytvárajú na svojich kmeňoch novú vrstvu, vďaka ktorej budú opäť pevnejšie. Napokon prichádza zima, kedy sa všetko zdá byť bez nádeje a bez života.

Podľa môjho názoru sú podobné obdobia bežné aj vo vzťahu s Bohom – sú časy, kedy tú blízkosť jednoducho neprežívame ako kedysi. Chcem ťa povzbudiť, aby si zvážil aj túto možnosť. Samozrejme, že existujú otrepané rady ako „viac si čítaj Bibliu“ alebo „modli sa viac“, ale tieto odpovede veľmi nepomáhajú, však?

Možno prechádzaš v živote prepaľujúcim obdobím, kedy jednoducho potrebuješ nasledovať Boha najlepšie ako vieš, milovať ho, povedať mu to a dovoliť svojim pocitom pridať sa neskôr. S Bohom môžeš kráčať aj keď necítiš jeho blízkosť. Vieš ako to myslím? Dal si mu svoj život, patríš mu a nič to už nemôže zmeniť.

Každý z tvojich skúsenejších kresťanských priateľov si niečím takým prešiel, pokiaľ je úprimný. Poznám mnoho veriacich, ktorí si zažili takéto obdobie.

Samozrejme, vždy je tu aj možnosť, že sa v tvojom živote nachádza nejaký hriech. Vyhraď si čas na to, aby si o tom hovoril s Bohom. Popros ho, aby ti ukázal, či je v tvojom živote niečo, čo ti bráni prežívať s ním blízke spoločenstvo. Ak ti neukáže nič konkrétne, potom to pravdepodobne nie je v tom. Žalm 32, 5 hovorí: „Vyznal som ti svoj hriech a nezatajil svoju vinu. Povedal som: Vyznám Hospodinovi svoje priestupky. Ty si potom odpustil vinu môjho hriechu.“

Trávil by som čas s ľuďmi, ktorí ťa povzbudia vo viere. Povedz im ako sa cítiš a popros ich, aby sa za teba modlili. Keď budeš tráviť čas s Bohom, dovoľ mu, aby ťa jednoducho miloval – hľadaj ho kvôli NEMU, nie kvôli pocitu blízkosti, po ktorom túžiš. Tvoja túžba nie je zlá, buď však trpezlivý.

Premýšľaj o tom, čo o tebe vďaka Ježišovi platí. Si Božie dieťa. Boh ti všetko odpustil.

Vieme, že „... ten, čo vo vás začal dobré dielo, ho aj dokončí, až do dňa Krista Ježiša“ (Filipanom 1, 6). Môžeš mať istotu, že v tebe pracuje aj vtedy, keď to nevidíš ani necítiš.

Popros ho, aby ti pomohol dôverovať mu a čakať. Všetko bude v poriadku. Dúfam, že to neznie ako klišé, tak to nemyslím. Viem však, že aj keď je toto obdobie trochu desivé, on na teba dozerá s láskou, ktorá nikdy neskončí (Jeremiáš 31, 3).

Opýtaj sa otázku